Strona głównaZdrowieWitarianizm - czerp z życia to co najlepsze i najzdrowsze

Witarianizm – czerp z życia to co najlepsze i najzdrowsze

Witarianizm to dieta polegająca na jedzeniu produktów żywnościowych niemal niepoddanych obróbce termicznej. Najczęściej witarianizm łączony jest z wegetarianizmem lub weganizmem, czyli dietą eliminującą spożycie produktów mięsnych lub wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Witarianie spożywają głównie surowe owoce i warzywa oraz pestki, nasiona i oleje tłoczone na zimno. Czy warto stosować taką dietę?

Dlaczego lepiej na surowo?

Zwolennicy witarianizmu wyjaśniają, że gotowanie potraw niszczy enzymy, witaminy i składniki mineralne zawarte w warzywach, owocach i innych produktach żywnościowych. Ważnym powodem stosowanie tego typu diety jest fakt, że temperatura powyżej 42 stopni Celsjusza powoduje ścięcie się białka i tak zwaną wtórną „śmierć żywności”. W wysokiej temperaturze dochodzi do zmieszania się aminokwasów z wiązaniami odpornymi na enzymy trawienne, co sprawia, że aminokwasy stają się nieprzydatne dla ludzkiego organizmu. Poza tym witarianizm, to dieta naturalna i zdrowa dla człowieka, który przecież od stosunkowo niedawna zna ogień i poddaje pokarm obróbce termicznej.

Sposób na utratę zbędnych kilogramów

Zaletą witarianizmu jest to, że ma ona efekt odchudzający. Witarianizm pozwala oczyścić organizm, szczególnie jeśli spożywane są jedynie produkty pochodzenia roślinnego. Jedzenie surowych produktów przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Do tego dieta tego typu jest bardzo łatwa i nie wymaga poświęcania długich godzin na gotowanie.

Jeszcze więcej zalet witarianizmu

Jednak właściwości odchudzające to nie jedyna zaleta, którą niesie za sobą witarianizm. Przejście na ten styl żywienia oznacza przede wszystkim koniec z dostarczaniem do ciała toksycznych resztek powstałych przy obróbce termicznej, dzięki czemu organizm sam może swobodnie się oczyszczać i uzdrawiać. Przestrzeganie zasad diety witariańskiej dostarcza także więcej błonnika pokarmowego, dzięki czemu poprawia trawienie i pozwala wyeliminować zaparcia. Witarianizm poprawia także pracę serca, optymalizuje funkcje wątroby, zapobiega nowotworom, oczyszcza skórę oraz dodaje energii. Dieta witariańska doskonale wzmacnia odporność i funkcje obronne organizmu, dlatego też polecana jest wszystkim, którzy chcą kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne