Strona głównaMedycynaApteczka samochodowa – kto powinien ją posiadać i jaka jest jej zawartość?

Apteczka samochodowa – kto powinien ją posiadać i jaka jest jej zawartość?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury niektóre elementy wyposażenia samochodu są obowiązkowe. Czy do nich należy apteczka samochodowa? Jakie elementy powinny się znaleźć we wnętrzu apteczki, która jest na wyposażeniu samochodu osobowego?

Wyposażenie samochodu osobowego

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to między innymi gaśnica z homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy. Ponadto, trzeba pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

Poza elementami, które są niezbędne w samochodzie osobowym warto także pamiętać o elementach, które najzwyczajniej warto mieć w aucie dla własnego bezpieczeństwa. Jest to między innymi kamizelka odblaskowa oraz zestaw podstawowych narzędzi jakie mogą się przydać w przypadku awarii samochodu (np. koło zapasowe, linka holownicza, kable rozruchowe, lewarek itd.).

Apteczka jest obowiązkowa tylko dla pojazdów, które w sposób sprofesjonalizowany przewożą pasażerów. Przykłady to autobusy, taksówki oraz samochody ciężarowe przewożące pasażerów. Samochody osobowe (pod warunkiem, że jest to samochód do użytku prywatnego) nie mają obowiązku posiadania apteczki.  Tak czy inaczej jest to element, który jest wysoce rekomendowany dla każdego kto rozsądnie podchodzi to tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jakie elementy znajdują się w apteczce samochodowej?

Apteczka trzymana w pojeździe nie powinna zawierać leków oraz środków dezynfekcyjnych. Jak wiadomo w kokpicie samochodu panują zmienne warunku atmosferyczne, które nie sprzyjają przechowywaniu środków medycznych.

Wyposażenie apteczki samochodowej to przede wszystkim materiały opatrunkowe oraz materiały, które pomagają zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Przykładowe elementy w jakie jest wyposażona apteczka samochodowa to opatrunek, plastry, opaski elastyczne, bandaże, kompresy jałowe, chusta trójkątna, nożyczki, rękawice lateksowe, folia RNC służąca do przykrycia poszkodowanego, nóż do cięcia pasów, pałeczka świetlna, agrafka, gaza oraz maseczka do sztucznego oddychania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne