Strona głównaMedycynaCo warto wiedzieć na temat testu ELISA?

Co warto wiedzieć na temat testu ELISA?

Test ELISA jest powszechnie wykorzystywane w badaniach diagnostycznych oraz naukowych. W niniejszym artykule wyjaśniamy kilka podstawowych faktów z jakimi warto się zaznajomić poszukując informacji o testach tego typu. 

Do czego stosowane są testy ELISA?

Przede wszystkim warto odnotować, że testy ELISA są jednym z najpowszechniej stosowanych w badaniach biomedycznych. Jest stosowany do testów diagnostycznych oraz do zadań naukowych. Jego działanie pozwala wykryć określone biała w materiale poddawanym badaniu.

Zestawy diagnostyczne, które wykorzystują test immunoenzymatyczny (ELISA) są stosowane do diagnozowania chorób mleczarskich, ludzkich oraz drobiu. Okazjonalnie są także wykorzystywane do badania chorób roślin. ELISA jest stosowana do diagnozowania stanów patologicznych (między innymi HIV p24, Vit D lub 8-OHdG)

Test ELISA

Dużą zaletą testu jest fakt, że nie ma potrzeby posiadania sprzętu diagnostycznego. Praktycznie, każdy może taki test wykonać i nie powinno to zająć dłużej niż 5 minut. Warto jednak odnotować, że testy tego typu mają ograniczony termin ważności.

Podstawą jest unieruchomienie antygenu na płytce składającej się z dziewięćdziesięciu sześciu małych studzienek. Następnie osoba wykonująca test sprawdza, jak przeciwciała wiążą się z określonymi antygenami. Co ważne, ELISA jest uważana za szybką i niezawodną metodę.

Wyróżnia się test bezpośredni oraz pośredni, które delikatnie różnią się sposobem działania. Metoda bezpośrednia wykorzystuje wyłącznie jedno przeciwciało.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne