Strona głównaUncategorizedZagrożenia w uprawach ziemniaka

Zagrożenia w uprawach ziemniaka

Ziemniak jest rośliną która jest bardzo często uprawiana w naszym kraju, stanowi ona od 10 do 15% wszystkich upraw.

Oczywiście jest to roślina która można być uprawiana także na glebach słabych, warto zwrócić uwagę iż ziemniak źle znosi niskie temperatury oraz nadmiar wilgoci. Oczywiście ziemniak często wykorzystywany jest także jako pasza dla trzody chlewnej, dodatkowo także znajduje odbiorców w branży spożywczej, hodowany jest na terenie całego kraju, Polska jest jednym z największych producentów ziemniaków na świecie.

Stonka i alternarioza ziemniaka

Warto zwrócić uwagę iż ziemniak może być zagrożony przez różnego rodzaju insekty, najbardziej znana, najczęściej występująca jest stonka ziemniaczana, która najczęściej atakuje liście i łodygi. Rolnicy mają do dyspozycji różnego rodzaju insektycydy które pozwalają na pozbycie się stonki z upraw. Oczywiście im wcześniej zauważymy tego rodzaju problem, podejmiemy odpowiednie działania tym większe plony uda nam się uzyskać. Niszczenie liści, roślin będzie powodowało iż bulwy będą dużo mniejsze niż przy prawidłowym rozwoju rośliny.Jednym z problemów jakie mogą pojawić się w hodowli jest zaraza ziemniaka, jest to choroba która powoduje iż na skórze pojawiają się ciemne plamy, dodatkowo także powoduje to przebarwienie miąższu. Z pewnością jest to problem dość uciążliwy, nie zawsze także łatwy w identyfikacji. Przyczyną oczywiście jest występowanie grzyba, w tym przypadku warunkami które sprzyjają temu rodzaju problemom jest ciepło oraz wilgoć. Zarodniki grzybów mogą być przenoszone przez deszcz, wiatr, mogą one także znajdować się w glebie. W tym przypadku możemy zastosować obecnie wiele skutecznych środków zapobiegawczych, która mogą ochronić nasze uprawy. Naturalnie w przypadku ziemniaka możemy mieć do czynienia także z szarą pleśnią, różnymi chorobami które będą występowały na liściach ale także na łodygach, czasem może także występować alternarioza ziemniaka, jest to choroba która może objawiać się plamami na liściach, są to suche brązowe plamy. Dodatkowo także choroby możemy zaobserwować na bulwach gdzie pojawią się czarno-brązowe małe plamki, obecnie możemy stosować bardzo skuteczne fungicydy które mogą poradzić sobie z tego rodzaju chorobą.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne