Strona głównaMedycynaWirusowe zapalenie rogówki

Wirusowe zapalenie rogówki

Rogówka to błona pokrywająca oko ponad tęczówką. Stan zapalny rogówki wywołany przez wirusy to niezwykle przykra choroba – mocno zakaźna, trudno poddająca się leczeniu, często nawracająca. Jakby tego było mało – może prowadzić do groźnych powikłań.

Co to za wirusy?

Wirusowe zapalenie rogówki mogą wywołać rożne wirusy ale najczęstszy jest wirus HSV typu I. Mamy wtedy do czynienia z opryszczkowym zapaleniem rogówki. Inne wirusy to adenowirusy typu 8 i 9. Wywołują zapalenie nagminne spojówki i rogówki. Ale także wirus VZV wywołujący ospę wietrzną może być przyczyną zapalenia rogówki.

Objawy

Objawy zwykle pojawiają się najpierw w jednym oku, ale szybko przenoszą także na drugie. Należą do nich:

– zaczerwienienie oka,

– silny ból oka, także pieczenie, kłucie,

– obrzęk spojówek,

– łzawienie i światłowstręt,

– uczucie, jakby w oku tkwiło coś, jakieś ciało obce,

– rozmyte widzenie,

– zmatowiała rogówka.

Leczenie

Leczenie zależy od typu wirusa, który wywołał chorobę. Stosuje się leki antywirusowe (w formie maści i kropli do oczu), podaje się preparaty, które przyspieszają gojenie się rogówki. Dodatkowo stosować można zimne kompresy, sztuczne łzy a także krople ozonowe (przyspieszają nabłonkowanie ubytków rogówki). Jeśli były problemy z ostrością wzroku stosuje się także steroidy.

Całe leczenie musi zlecić lekarz – konsultacja jest niezbędna, także ze względu na możliwe groźne powikłania zapalenia rogówki. Infekcja ta jest wysoce zaraźliwa, dlatego należy przestrzegać bezwzględnie zasad higieny i unikać kontaktu z innymi osobami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne