Strona głównaMedycynaWirusy czy bakterie?

Wirusy czy bakterie?

Nasze organizmy są nieustannie wizytowane przez patogeny – wirusy i bakterie. Wywołują one infekcje, które mogą dawać podobne objawy. Ale postępowanie z nimi w obu przypadkach jest zupełnie inne. Najbardziej popularne są infekcje dróg oddechowych.

Infekcje wirusowe

Zwykle mają łagodniejszy przebieg i trwają krócej, niż te wywołane przez bakterie. Najczęstsze objawy infekcji wirusowych to:

– rozbicie, osłabienie, brak apetytu,

– silny ból głowy, stawów i mięśni,

– stan podgorączkowy, gorączka,

– ból gardła i suchy kaszel,

– wodnisty, przezroczysty katar,

– zapalenie spojówek.

Takie infekcje zwykle mijają po pięciu dniach. Leczy się je objawowo – niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi a także lekami zmniejszającymi obrzęk i ból gardła i katar. Ważne, żeby nie lekceważyć takiej infekcji, bo może przerodzić się w zakażenie bakteryjne, które leczy się dłużej i trudniej.

Infekcje bakteryjne

Infekcje wirusowe dróg oddechowych często przeradzają się w bakteryjne. Do objawów dochodzi wtedy zmiana wydzieliny z nosa (zmienia się kolor na zielono-żółty), zmienia się też rodzaj kaszlu – na bardziej mokry. Jeśli infekcja przechodzi w zapalenie oskrzeli czy płuc pojawiają się także bardzo wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, przyspieszony oddech.

Leczenie infekcji bakteryjnych to także leki NLPZ, ale przy zaawansowanej chorobie konieczna jest antybiotykoterapia.

Czasami trudne jest jednoznaczne odróżnienie infekcji wirusowej od bakteryjnej. Wtedy wykonuje się dodatkowe badania od badania krwi (OB) po posiew bakterii.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne