Strona głównaMedycynaUbezpieczenie zdrowotne - prywatnie czy państwowo?

Ubezpieczenie zdrowotne – prywatnie czy państwowo?

Ubezpieczenie zdrowotne jest niezwykle ważną sprawą dla każdego z nas. Wszystko za sprawą tego, że – jak to się mówi – „nieszczęścia chodzą po ludziach” i nigdy nie wiadomo, kiedy zachorujemy albo ulegniemy wypadkowi. Choć nie sposób tego przewidzieć i zawsze ma się nadzieję na to, że tak naprawdę do tego nie dojdzie, warto być przygotowanym na tego typu ewentualność. Nie zawsze jednak możemy w tym polegać na państwie – zwłaszcza jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy, w ramach której tego typu świadczenia po prostu się nie należą. W takiej sytuacji możemy skorzystać z czegoś takiego, jak prywatne pakiety medyczne. W tym artykule zamierzamy opisać całą sytuację związaną z ubezpieczeniem zdrowotnym, którą zdecydowanie można nazwać „specyficzną” w porównaniu do zasad panujących w innych krajach świata.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – dla kogo?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne jest czymś, z czego korzysta obecnie zdecydowana większość Polaków. Jest ono finansowane przez państwową służbę zdrowia (ze środków publicznych) i odprowadzane przez większość pracodawców. Dlaczego mówimy o „większości”? Ponieważ tego typu ubezpieczenie obejmuje wszystkie osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę i umowę zlecenie, jednak nie aplikuje się w przypadku osób wykonujących swoje obowiązki pracownicze z tytułu umowy o dzieło.

To jednak nie tylko te osoby, które pracują, są objęte programem obowiązkowego ubezpieczenia. Aplikuje się ono także do:

  • Przedsiębiorców – muszą one płacić obowiązkowe składki właśnie na ubezpieczenie.
  • Uczniów i studentów – ale tylko takich, którzy nie ukończyli 26 roku życia.
  • Rencistów i emerytów.
  • Osób bezrobotnych – ale tylko takich, którzy oficjalnie zarejestrowali się w Urzędzie Pracy.
  • Rolników i właścicieli gospodarstw rolnych.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne pozwala korzystać z wszystkich usług zdrowotnych świadczonych przez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), nieodpłatnie. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia, a także hospitalizacji ludzi cierpiących na przewlekłe choroby. Główną wadą tego systemu jest to, że nie każda choroba i nie każdy zabieg są refundowane. Podobnie jest z lekami – za niektóre musimy zapłacić w pełni z naszej kieszeni.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – kto powinien się na nie zdecydować i dlaczego warto?

Realia w Polsce, niestety, nie należą do najprzyjemniejszych – faktem jest, że większość Polaków narzeka na państwową służbę zdrowia. Winowajcą tej sytuacji jest bardzo niska dostępność lekarzy-specjalistów i idące w parze z nią gigantyczne kolejki do tych, którzy świadczą swoje usługi w ramach NFZ. Właśnie te kolejki oraz chęć do natychmiastowej opieki medycznej w przypadku zachorowania coraz częściej pchają ludzi ku pakietom medycznym oferowanym przez prywatne firmy działające właśnie w branży medycznej.

Większość osób korzystających z ubezpieczeń prywatnych traktuje je jako swoiste uzupełnienie obowiązkowego świadczenia. Główną zaletą korzystania z tego typu ubezpieczeń jest właśnie większa dostępność specjalistów, którzy są zatrudniani przez same firmy prywatne oferujące te dodatkowe świadczenia. Ubezpieczenia prywatne oferują także znacznie większą ochronę poprzez pokrywanie większej ilości świadczeń zdrowotnych, aniżeli ich obowiązkowy odpowiednik. Warto też wspomnieć o tym, że pakiety medyczne oferowane przez prywatnych ubezpieczycieli dają dostęp również do innych usług, takich jak wizyty domowe przez wykwalifikowaną kadrę, indywidualna rehabilitacja oraz pomoc w przyjmowaniu i dostarczaniu leków.

Kto tak naprawdę najczęściej decyduje się na ubezpieczenie prywatne? Okazuje się, że grup osób objętych świadczeniem prywatnym jest sporo, a w ich obrębie znajdują się między innymi:

  • osoby często chorujące, albo cierpiące na choroby tak przewlekłe, że wymagające regularnych wizyt u specjalistów,
  • osoby nieubezpieczone ubezpieczeniem obowiązkowym, a więc praktycznie tylko te, które są zatrudnione w oparciu o umowę o dzieło,
  • osoby, które mają dość czekania na odległe terminy wizyt u specjalistów,
  • rodziny – zwłaszcza te posiadające dzieci; im więcej osób jest ubezpieczone tym samym prywatnym pakietem medycznym, tym niższa jest wysokość składki koniecznej do płacenia;
  • osoby ceniące sobie dobrej jakości usługi – na obowiązkowym ubezpieczeniu często nie można polegać, a tutaj nie ma tego problemu.

Podsumowanie

W chwili obecnej służba zdrowia w Polsce kuleje i zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto musi mieć z nią do czynienia więcej niż kilka razy do roku, albo też zmaga się z chorobą wymagającą wkroczenia „do akcji” prawdziwego specjalisty. Niestety, ubezpieczenie zdrowotne dodawane obowiązkowo do większości umów zatrudnienia w Polsce często okazuje się dobre tylko na papierze, a przez kolejki do specjalistów nie jesteśmy w stanie go wykorzystać w wymierny sposób. Doskonałą alternatywę, a często uzupełnienie dla niego stanowią prywatne pakiety medyczne. Warto zastanowić się nad ich wykupieniem – zwłaszcza jeśli z chorobami ma się do czynienia częściej, niż w przypadku przeciętnego Polaka.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne