Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a im bliżej urlopów w sezonie letnim, tym intensywniej zaczynamy planować wypoczynek. Okazuje się, że Polacy coraz częściej wyjeżdżają poza granice Polski, a nawet Europy. W końcu stać nas na wycieczki w egzotyczne zakątki świata. I oczywiście należy się z tego cieszyć, ale każdy turysta, który marzy o dalekich podróżach, musi jednocześnie być odpowiedzialny. Pamiętajmy, że nie wystarczy tylko spakować lekkich ubrań do walizki, by cieszyć się komfortem urlopu w tropikach. W większości przypadków zaleca, się by osoby, które już wykupiły wczasy w odległych rejonach, w pierwszej kolejności odwiedziły placówkę medyczną, w której przyjmują specjaliści z zakresu medycyny podróży.
Co ciekawe, medycyna podróży to dziedzina medyczna, która dopiero staje się w naszym kraju popularna. Oczywiście lekarze o tej specjalizacji mają już spore doświadczenie i najlepszą wiedzę, natomiast dopiero teraz wzrasta świadomość polskiego społeczeństwa w kwestii optymalnego bezpieczeństwa na wyjazdach poza Europę. Pod uwagę bierze się przede wszystkim zdrowie turystów.
Podczas wizyty w gabinecie lekarskim, w którym przyjmuje specjalista z zakresu medycyny podróży, pacjentowi przedstawiana jest szczegółowa profilaktyka prozdrowotna. W większości przypadków zaleca się szczepienia ochronne. Trzeba wiedzieć, że w krajach egzotycznych panuje o wiele większe zagrożenie zarażenia się chorobami, które nie tylko zepsują cały wyjazd, ale zagrażają wręcz życiu. Mowa tu między innymi o cholerze czy przypadłości, jaką jest dur brzuszny.
Zaleca się, by do lekarza medycyny podróży zgłosić się minimum 8 tygodni przed wyjazdem. Należy wiedzieć, że szczepienia przeciwko różnym chorobom zakaźnym bardzo często wykonuje się seriami w różnych odstępach czasu. W niektórych krajach są one dobrowolne, w innych obowiązkowe. Jeśli turysta nie zdąży ich wykonać, na miejscu czeka go kwarantanna albo nie zostanie wcale dopuszczony do przekroczenia granicy.
Co więcej, medycyna podróży mówi nie tylko o szczepieniach, dzięki którym turysta zachowa pełne zdrowie. Lekarz o tej specjalizacji przedstawi także działania profilaktyczne, które pozwalają ochronić się przed zarażeniem. Do takich zaliczyć można niepicie wody z nieznanego źródła, niejedzenie surowych owoców czy warzyw. Priorytetem jest także odpowiednia higiena turysty czy zapobieganie ukąszeniom insektów – te również przenoszą choroby.
Osoby, które decydują się na zagraniczny wyjazd w tropiki, nie mogą polegać jedynie na informacjach zdobytych w sieci czy w biurze podróży. Tylko wizyta w profesjonalnym gabinecie medycyny podróży pozwoli mu poznać fakty dotyczące najlepszej ochrony własnego zdrowia. Medycyna podróży powstała właśnie po to, by zapobiegać negatywnym konsekwencjom wyjazdu w odległe zakątki świata bez uprzedniego przygotowania. Zanim więc spakujesz walizki, odwiedź medyka i poznaj działania profilaktyczne oraz zastosuj ochronę w postaci zalecanych szczepień. Tylko w ten sposób Twój wyjazd będzie w 100% udany.