pracownia rtg
pracownia rtg

Badanie RTG uznaje się dzisiaj za nieinwazyjne i bezpieczne, chociaż podczas jego realizacji wykorzystywane jest promieniowanie. Wszystko dlatego, że nowoczesna aparatura i najlepsze kwalifikacje medyków, którzy swoje zawodowe obowiązki wykonują w pracowniach rtg, w pełni chronią pacjenta.

Okazuje się, że pracownia rtg jest jedna z najczęściej odwiedzanych przez pacjentów w celu skutecznej i dokładnej diagnostyki. Rentgen wykonuje się zawsze przy podejrzeniach urazów, jakie wiążą się z nieprawidłowym funkcjonowaniem kości i stawów w danym odcinku. Dowiedz się na ten temat więcej.

Badanie rentgenowskie – kiedy jest zalecane?

Pracownia RTG przyjmuje pacjentów, którzy uskarżają się na dolegliwości w obrębie kości i stawów. Skierowanie na badanie rentgenowskie otrzymują ci, u których podejrzewa się nagłe urazy mechaniczne, złamania, zmiany zwyrodnieniowe, reumatyczne, stany zapalne, wady postawy, wady rozwojowe czy wady genetyczne kości.

Należy podkreślić, że prześwietlenia są dzisiaj całkowicie bezpieczne, a samo badanie nie boli. Trwa dosłownie kilka minut, a pracownia rtg niemalże natychmiast jest w stanie wygenerować zdjęcie z wynikiem badania, które może od razu być poddane analizie specjalisty.

Kiedy nie zaleca się wykonywania badania rtg?

Żadne ograniczenia w kwestii realizacji takiego badania nie istnieją, jeśli schorzenie pacjenta, który ma być diagnozowany, zagraża jego życiu. O tym, by pracownia rtg przeprowadziła prześwietlenie określonego odcinka ciała decydować może jedynie lekarz. Badanie zawsze realizowane jest na podstawie skierowania.

Ponieważ badanie rtg wydziela promieniowanie jonizujące, nie zaleca się, by było wykonywane częściej niż kilkanaście razy w ciągu roku. Oczywiście w tej kwestii bierze się pod uwagę indywidualne potrzeby każdego pacjenta.

Nie zaleca się, by rentgen był stosowany u bardzo małych dzieci oraz u kobiet ciąży, chyba że jest konieczny do diagnostyki schorzeń, które zagrażają życiu. W przypadku pacjentek ciężarnych stosuje się już powszechnie specjalne osłony i filtry, które mają chronić płód przed niekorzystnym promieniowaniem jonizującym.

Bez względu na przyczynę konieczności wykonania badania rtg, pacjent zawsze powinien zwracać uwagę na jakość sprzętu. Trzeba wiedzieć, że pracownia rtg może różnić się nie tylko standardami obsługi, ale też samą techniką realizacji rentgenów. Im nowszy i bardziej innowacyjny sprzęt medyczny się w niej znajduje, tym badanie rtg jest nie tylko dokładniejsze, ale też o wiele bardziej bezpieczne.

Badania, podczas których wykorzystuje się promieniowanie jonizujące, może być wykonywane z większą częstotliwością w nowoczesnych pracowniach aniżeli w tych, które posługują się starym, słabej jakości sprzętem wydzielającym promieniowanie. Pamiętaj, że rentgen może uratować ci życie, ale jeśli wybierzesz nieodpowiednią pracownię rtg, może też wpłynąć na Twój organizm negatywnie.

Artykuł sponsorowany

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.