Strona głównaMedycynaKomfortowo i bezpiecznie - siedziska łazienkowe dla niepełnosprawnych

Komfortowo i bezpiecznie – siedziska łazienkowe dla niepełnosprawnych

Osoby starsze i niepełnosprawne potrzebują naszej opieki praktycznie przez cały czas. Ważne jest jednak, aby poprzez z pozoru niewielkie udogodnienia umożliwić im funkcjonowanie jak najbardziej samodzielne. W tym celu warto zastanowić się nad zakupem siedzisk do łazienki, które zapewnią komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo podczas codziennych, rutynowych czynności. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, dobrym pomysłem jest przeanalizowanie kilku opcji, co pozwoli na optymalny wybór. Jak zatem podejść do tego tematu?

Siedzisko prysznicowe

Jak sama nazwa wskazuje, jest to siedzisko pod prysznic dla niepełnosprawnych lub osób starszych, które o własnych siłach nie są w stanie skorzystać z prysznica. Stelaż tego typu przedmiotu najczęściej jest wykonany ze stali bądź aluminium z chromowaną powierzchnią, Dostępne są również modele ze stali węglowej malowane proszkowo, ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego ABS. Z kolei samo miejsce do siedzenia to w większości przypadków tworzywo sztuczne. Szczególnie ważne jeśli chodzi o siedzisko pod prysznic dla niepełnosprawnych jest, aby było ono wykonane z materiału łatwego do utrzymania w czystości oraz było odporne na działanie wilgoci. Tylko dbając o te parametry będziemy w stanie zapewnić korzystającej z niego osobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na to, jaki ciężar maksymalny jest w stanie utrzymać wybrane przez nas siedzisko pod prysznic dla niepełnosprawnych.

Alternatywą dla wspomnianych siedzisk pod prysznic mogą być taborety łazienkowe. Sprawdzają się one przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania fotela oraz w łazienkach, z których korzysta większa ilość osób. Na rynku dostępne są modele z regulowanymi nóżkami oraz z oparciami.

Siedzisko wannowe

Osoby, które nie lubią bądź nie mają możliwości korzystania z prysznica również mogą skorzystać z udogodnień – tym razem jednak w wannie. Najprostszym elementem, który może znacznie ułatwić kąpiel osobom starszym i niepełnosprawnym jest siedzisko wannowe. Najprostsze konstrukcje można umieścić na brzegach wanny. Pozwalają one użytkownikowi usiąść nieco wyżej, co z kolei ułatwia również wyjście z wanny. Tego typu siedziska bardzo często nie posiadają jednak oparcia, które zapewnia dodatkowe zabezpieczenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak model z oparciem, gdyż w ten sposób unikniemy przechylenia w tył. Kupując siedzisko wannowe pamiętajmy również o tym, aby obok na podłodze rozłożyć matę antypoślizgową. Dzięki temu osoba z niego korzystająca będzie mogła bezpiecznie wyjść z wanny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne