Strona głównaMedycynaJak zapobiegać koronawirusowi

Jak zapobiegać koronawirusowi

Stale rosnący problem z pandemią spowodowaną koronawirusem zwrócił uwagę społeczeństwa na kwestie związane z dbaniem o higienę oraz szeroko pojętą profilaktykę prozdrowotną. Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę w tych trudnych czasach? Zapraszamy do lektury. 

W jaki sposób dochodzi do przenoszenia wirusów? 

Różnorodne wirusy, w tym często spotykany wirus grypy są przenoszone drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt. Oznacza to, że kichanie, kaszel oraz wydmuchiwanie nosa powoduje rozsiewanie wirusa. Wystarczy dotknąć powierzchnia na której znajduje się patogen by doprowadzić do zakażenia. 

Koronawirusy

Jako, że obecnie cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa COVID-19 pokrótce przyjrzymy się wspomnianym wirusom. Gdy mówimy o koronawirusach mamy na myśli RNA -wirusy, czyli takie drobnoustroje, których genom jest zbudowany z RNA. Wirusy tego typu posiadają błonę tłuszczową (lipidową).

Tego typu drobnoustroje po raz pierwszy zostały odkryte w latach 60 ubiegłego wieku. Zazwyczaj powodują przeziębienie o łagodnym przebiegu. Poważniejsze odmiany koronawirusów pojawiły się dopiero na początku XXI wieku w Chinach jako SARS. Później w roku 2012 wykryto MERS-CoV, który występował najczęściej na Bliskim Wschodzie.

Obecnie świat zmaga się z koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. 

Warto wiedzieć, że wirus SARS-COV-2 potrafi przetrwać w powietrzu kilka godzin, natomiast na powierzchniach nawet kilka dni. Na miedzi do 4 godzin, na tekturze do 24 godzin, na plastiku lub stali 2-3 dni. 

Jak zapobiegać koronawirusom? 

W celu zapobiegania koronawirusom należy stosować zwykłe środki chemiczne takie jak mydło do mycia rąk, oraz środki do dezynfekcji. Pomocny może się także okazać alkohol o wysokim stężeniu (60-70%). Oczywiście podczas trwania pandemii nie zaleca się opuszczania domu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Jak powszechnie wiadomo, rządy na całym świecie wprowadzają liczne obostrzenia w tym zakresie tak aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.

Gdy dojdzie do zakażenia o sposobie leczenia decyduje lekarz. Zwykle leczenie ma charakter objawowy co oznacza że leczeniu podlegają objawy w postaci gorączki lub problemów z oddychaniem. 

Prawidłowe mycie rąk

Prawidłowa higiena rąk potrafi uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Z pozoru każdy z nas wie jak myć ręce jednak okazuje się że wciąż duża część społeczeństwa myje ręce niedbale i po prostu niewystarczająco. Zaleca się aby mycie rąk trwało co najmniej 30 sekund. Zaczynamy od dokładnego zwilżenia rąk za pomocą wody. Następnie nakładamy mydło, może to być tradycyjne mydło w kostce lub w płynie. W kolejnym kroku splatamy ręce i rozprowadzamy pieniące się mydło po całej powierzchni dłoni. Następnie wykonujemy kilka ruchów obrotowych, myjemy palce nadgarstki, przestrzenie między palcami i powtarzamy całość kilkukrotnie. 

Nie dotykajmy twarzy przed umyciem rąk

Do zarażenia dochodzi poprzez błony śluzowe, oczy i nos dlatego gdy nasze dłonie nie są umyte nie powinniśmy dotykać twarzy. Pocieranie oczu, okolic ust lub nosa to sytuacje jakich w miarę możliwości powinniśmy się wystrzegać. Kluczowe jest utrzymanie czystych dłoni. W tym celu polecamy korzystanie z chusteczek dezynfekujących lub żelu na bazie alkoholu z zawartością pow. 60%.

Skupiska ludzi to miejsca podwyższonego ryzyka

Obecnie rządy państw dotkniętych koronawirusem zakazują organizowania zgromadzeń. Jednocześnie zamykane są restauracje, sklepy, galerie handlowe oraz szkoły. To nie przypadek, gdyż wirusy wyjątkowo szybko rozprzestrzeniają się w zatłoczonych miejscach. Dlatego zaleca się w miarę możliwości unikania miejsc szczególnie narażonych na ryzyko. Zatem unikajmy dotykania klamek, poręczy, nie przebywamy w komunikacji miejskiej, starajmy się w miarę możliwości unikać skupiska ludzi. 

Dezynfekcja

W ramach dbania o czystość można skorzystać z usługi dezynfekcji mieszkania. W tym celu z reguły stosuje się ozonowanie wykonywane za pomocą specjalistycznego generatora ozonu. Na rynku lokalnym np. w Warszawie tego typu można znaleźć pod hasłami “dezynfekcja w Warszawie”, “dezynfekcja warszawa” lub “ozonowanie Warszawa”.

W ten sposób możemy walczyć nie tylko z wirusami ale także z bakteriami, roztoczami, alergenami, grzybami i pleśnią. Współcześnie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dbanie o utrzymanie czystości w pomieszczeniach na wysokim poziomie. Z usług tego typu korzystają zarówno budynki użyteczności publicznej jak i prywatne lokale. 

Czy ozon dezaktywuje koronawirusa SARS-CoV-2 ? 

Odpowiadając na to pytanie zacznijmy od przypomnienia czym jest ozonowanie. Otóż ozon to jeden z najsilniejszych utleniaczy, który powoduje podwójne wiązanie w cząstęczkach nienasysonych związków organicznych (co sprawia że zmienia ich właściwości). Ozon niszczy zarodniki przetrwalnikowe bakterii, pierwotniaki, grzyby oraz różnego typu wirusy.

Szacuje się że dezynfekujące właściwości ozonu znane są już od ponad 100 lat. Pomimo, że antywirusowe działanie ozonu znane jest już tak długo to mechanizm działania na wirusy nie jest całkowicie rozpoznany. Wedle badań ozon niszczy wirusy gdyż oddziałuje na kwas nukleinowy.

Czas trwania dezynfekcji jest uzależniony od wielkości pomieszczenia. Na przykład małe mieszkanie o powierzchni 30m2 zajmuje około godziny, natomiast duży magazyn (około 1000m2) wymaga wielu godzin ozonowania. Ciekawym przykładem jest samochód na który zazwyczaj należy przeznaczyć 15-30 minut.

Po zakończeniu pracy generatorów zaleca się odczekać co najmniej 30 minut po czym wietrzymy pomieszczenie przez kilkanaście minut, tak aby obniżyć stężenie ozonu do bezpiecznego poziomu. 

Ozonowanie usuwa koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak warto mieć na uwadzę, że środki do dezynfekcji mogą ale nie muszą wszędzie dotrzeć. Zależy to od specjalisty, który wykonuje oprysk lub zamgławianie oraz od jakości użytych środków.

Podsumowując – dbajmy o czystość i higienę!

Podsumowując należy przytoczyć znane nam wszystkim hasło “lepiej zapobiegać niż leczyć” dlatego bardzo zachęcamy do dbania o higienę i profilaktykę. Szczególnie w tak trudnym czasie gdy cała Europa walczy z widmem choroby COVID-19. Pozytywnym skutkiem (jeśli można mówić o jakichkolwiek pozytywach) jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat stosowania zasad higieny. Coraz więcej osób interesuje się stosowaniem płynów dezynfekujących, dokładnym myciem rąk, stosowaniem zdrowej diety oraz dbaniem o czystość w najbliższym otoczeniu. Przykładem jest coraz większe zainteresowanie takimi usługami jak dezynfekcja lub ozonowanie. W szczególności administratorzy miejsc publicznych zaczynają doceniać potrzebę utrzymania czystości pomieszczeń na możliwie najwyższym poziomie. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne