Strona głównaZdrowieJak wybrać odpowiednią orteze?

Jak wybrać odpowiednią orteze?

Orteza jest podstawowym produktem ortopedycznym, który występuje w wielu różnych odmianach. Niezależnie od tego jaką ortezę potrzebujemy zawsze konieczne jest przekonsultowanie decyzji o założeniu ortezy z lekarzem. W niniejszym artykule krótko wyjaśniamy czym jest orteza oraz przedstawiamy popularne rodzaje ortez.

Co to jest orteza?

Orteza to ogólne pojęcie jakie jest stosowane w nazewnictwie środków pomocniczych, których głównym zadaniem ustabilizowanie wybranego stawu, kończyny lub określonego odcinka ciała. Ortezą są między innymi gorsety podtrzymujące, plastry, buty wewnętrzne, szyny oraz różnego rodzaju bandaże. Niektóre ortezy to elastyczne rozwiązania wykonane z przepuszczalnego powietrze materiału. Z kolei inne to stabilizatory, które mogą być wykonane z neoprenu (lub metalu). Ortezy są stosowane w złamaniach, zwichnięciach, przeciążeniach stawu, skręceniach, stanach bólowych (np. pooperacyjnych) oraz w przypadku różnego rodzaju zwyrodnień.

Orteza po pierwsze, unieruchamia kontuzjowaną część ciała. Po drugie, odciąża stawy i mięśnie tym samym ogranicza ryzyko eskalacji urazu oraz pomaga uniknąć silniejszych dolegliwości bólowych. Ortezy w wielu przypadkach są kluczowym elementem w procesie leczenia – zarówno w przypadku kontuzji jak i w przypadku obrzęków spowodowanych zabiegiem chirurgicznym.

Warto odnotować, że ortezy są noszone również w celach profilaktycznych podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Na przykład elastyczne ortezy na kolano są zakładane w przypadku gry w siatkówkę lub koszykówkę. Natomiast elastyczne ortezy na łokieć bywają noszone przez tenisistów.

Rodzaje ortez

Ortezy to bardzo ogólne pojęcie, pod którym kryje się wiele różnych rozwiązań medycznych. Część z nich wymieniono poniżej:

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne