Strona głównaZdrowieCzym jest kwalifikowany kurs pierwszej pomocy?

Czym jest kwalifikowany kurs pierwszej pomocy?

Grupy ratownicze muszą odbywać odpowiednie szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego. Jest to tak zwany kwalifikowany kurs pierwszej pomocy. W tym artykule przyjrzymy się kto taki kurs powinien odbyć oraz jaka wiedza powinna być podczas jego trwania przekazana.

Dla kogo kwalifikowany kurs pierwszej pomocy?

Tak naprawdę kurs, podczas którego można pozyskać wiedze na temat zachowywania się w razie wypadku lub jakiekolwiek sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu jest potrzebny każdemu z nas. Dlatego też podstawowe kursy pierwszej pomocy są szeroko realizowane w szkołach oraz zakładach pracy. Zdecydowanie bardziej zaawansowane kursy powinny przejść grupy ratownicze np. LPR, GOPR, WOPR, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Strażacy, Żołnierze oraz uczestnicy misji bojowych. Przykładową jednostkę szkoleniową można znaleźć np. pod adresem: https://savealife.pl/.

Na czym polega kurs “Kwalifikowana Pierwsza Pomoc” dla pracowników współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego?

Standardowo kurs Kwalifikowana Pierwsza Pomoc dla służb mundurowych składa się z 25 godzin zajęć teoretycznych oraz 41 godzin zajęć praktycznych realizowanych w małych grupach. Kurs jest realizowany poprzez system symulacji medycznych, które obejmują prowadzenie szkoleń w warunkach przypominających te na miejscu zdarzenia (stres, niesprzyjające warunki pogodowe lub utrudniony dostęp do osoby poszkodowanej). Sesje symulacyjne są nagrywane co pozwala na analizę przeprowadzonych działań. Szkolenie odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu w postaci fantomów oraz profesjonalnego sprzętu ratowniczego.

Ostatnim etapem kursu jest egzamin państwowy sprawdzający wiedzę z zakresu wiedzy i umiejętności będących w zakresie kompetencji Ratownika. Pomyślnie zdany egzamin potwierdza certyfikat kursu KPP, który jest ważny przez 3 lata. Po tym okresie możliwa jest re-certyfikacja w postaci 6 godzinnego kursu oraz egzaminu teoretycznego i praktycznego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne