Strona głównaZdrowieCo powinno się znaleźć w apteczce ratunkowej

Co powinno się znaleźć w apteczce ratunkowej

Apteczka pierwszej pomocy to pojemnik, w którym znajdują się podstawowe materiały do udzielenia tak zwanej pierwszej pomocy. Z reguły apteczkę widujemy w miejscu publicznym lub samochodzie. W niniejszym artykule przedstawiamy różne rodzaje apteczek pierwszej pomocy. Ponadto, wymieniamy elementy jakie powinny się w niej znaleźć.

Rodzaje apteczek

Apteczka przemysłowa to apteczka zaprojektowana to użytku w miejscach pracy: na hali magazynowej, hali produkcyjnej lub w biurze. Apteczka tego typu może być wykonana w postaci skrzynko-walizki lub w postaci pudełka na stałe przymocowanego do ściany. Niewątpliwie zaletą apteczki w postaci małej walizki jest możliwość bezproblemowego przyniesienia całej apteczki w miejsce wypadku. Gdy apteczka jest na stałe zawieszona na ścianie trzeba po prostu wyciągnąć potrzebne środki medyczne i z nimi udać się do poszkodowanego.

Kolejny typ apteczki to apteczka samochodowa, która jest wysoce rekomendowana w każdym pojeździe poruszającym się po drogach. Jak wiadomo wypadki komunikacyjne zdarzają się nad wyraz często w związku z czym posiadanie apteczki jest jak najbardziej uzasadnione. Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii nie ma obowiązku posiadania apteczki samochodowej na wyposażeniu. Jednak nie zmienia to faktu, że każdy kierowca powinien zadbać o takie wyposażenie samochodu.

Kolejny typ apteczki to apteczka osobista oraz specjalistyczna. Apteczki osobiste są z reguły niewielkich rozmiarów i powinny być dosyć wygodne do noszenia. Dlatego tego typu apteczki są w formie małego plecaka lub w formie nerki przewiązywanej w okolicy pasa. W przypadku apteczek specjalistycznych z reguły rozmiar apteczki jest nieco większy. Apteczka jest wykonana w formie tory lub dużego plecaka. Większy rozmiar pozwala przetransportować znacznie większą ilość sprzętu medycznego.

Wyróżniamy jeszcze taki produkt jak podstawową apteczkę pierwszej potrzeby do domu. Mimo, że przepisy BHP nie wymagają od gospodarstwa domowego posiadania takiego wyposażenia, to bez wątpienia jest to bardzo rozsądne albo nawet niezbędne.

Przykłady wyżej wymienionych apteczek można znaleźć na https://platformaratownicza.pl/

Wyposażenie apteczki

Podstawowe wyposażenie apteczki zawiera opaske uciskową, kompres, plastry, chusteczki alkoholowe, nożyczki, rękawice winylowe, maseczkę do sztucznego oddychania oraz co ważne – instrukcje pierwszej pomocy. W przypadku specjalistycznych apteczek wyposażenie może być znacznie szersze (np. kołnierz pediatryczny, maski krtaniowe, rurki ustno-gardłowe, butla tlenowa, “folia życia” itd.).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne