Strona głównaMedycynaCzym jest atopowe zapalenie skóry AZS?

Czym jest atopowe zapalenie skóry AZS?

W niniejszym artykule przedstawiono czym jest atopowe zapalenie skóry, jakie są objawy, przebieg i diagnostyka atopowego zapalenia skóry oraz jakie są dostępne metody leczenia.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalanie skóry AZS to schorzenie, które polega na pojawieniu się zmian wypryskowych na skórze, którym towarzyszy świąd. Atopia AZ występuje najczęściej u dzieci, jednak zdarza się także u dorosłych. Tego rodzaju zapalenie polega na wytwarzaniu przeciwciał klasy IgE, które odpowiadają za zachodzenie reakcji alergicznej. Atopia dotyczy skóry, jednak przy okazji może także obejmować błony śluzowe. Jest to schorzenie genetyczne i występuje stosunkowo często w porównaniu do innych schorzeń dermatologicznych.

Skłonność to atopowego zapalenia mają osoby, których skóra jest sucha i skłonna do rogowacenia. Ponadto, atopowemu zapaleniu sprzyja łatwość obkurczania się włosowatych naczyń krwionośnych. Bardziej narażone są te miejsca, które są narażone na bodźce mechaniczne np. zgięcia łokciowe lub kolanowe.

Przebieg i diagnostyka atopowego zapalenia skóry

To co jest widoczne na pierwszy rzut oka to zmiany wypryskowe w postaci grudek i pęcherzyków. Skóra się zaczerwienia, pęka i sprawia wrażenie pogrubiałej. W efekcie można powiedzieć, że skóra zaczyna wyglądać jakby się natychmiastowo postarzała. Najczęściej zmiany są widoczne we wspomnianych zgięciach łokciowych i kolanowych oraz w okolicach twarzy i szyi. Oczywiście zmianom wypryskowym towarzyszy uciążliwy świąd.

Atopowe zapalanie skóry występuje głównie u dzieci. Pierwsze zmiany są widoczne już u niemowlaków. Wyróżnia się trzy fazy atopowego zapalenia skóry w zależności od wieku pacjenta. Pierwsza faza trwa do drugiego roku życia, druga faza do około dwunastego roku życia, natomiast ostatnia faza dotyczy młodzieży i osób dorosłych.

Metody leczenia atopowego zapalania skóry

Leczenie polega na zastosowaniu różnego rodzaju leków przeciwalergicznych. Stosowane są między innymi lekki immunomodulujące, wpływające na funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto, stosowane są między innymi emolienty, zawiesiny, pasty zawierające sterydy oraz leki immunosupresyjne.

Poza środkami farmkologicznymi można także stosować fototerapię. Dlatego jedną z metod jest laser ekscimerowy, który za pomocą specjalnych lamp emituje promieniowanie UVB.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne