Strona głównaZdrowieCzy można schudnąć na diecie witariańskiej?

Czy można schudnąć na diecie witariańskiej?

Witarianizm to sposób na zdrowe odżywianie się. Polega on na jedzeniu surowych warzyw i owoców. Czy będąc na takiej diecie można schudnąć?

Witarianizm a odchudzanie

Każda dieta redukcyjna wymaga od nas przede wszystkim utrzymywania deficytu kalorycznego. Niezależnie od tego, czy będzie uprawiać sport, czy nie, deficyt kaloryczny jest bardzo istotny. Pozwala on na spalanie kalorii oraz pozbywanie się tłuszczu. Dieta witariańska może znacznie ułatwić przejście na deficyt kaloryczny. Dzieje się tak, ponieważ surowe warzywa i owoce mają znacznie mniej kalorii w porównaniu z przetworzonymi produktami lub smażonymi daniami.

Witarianizm to sposób żywienia, w którym ograniczamy również jedzenie produktów odzwierzęcych oraz zbóż. To taka żywność dostarcza nam bardzo dużej ilości kalorii. Kaloryczne są zwłaszcza masła, margaryny, oliwa z oliwek, słonina, majonez, czyli wszystkie te smakołyki, które posiadają w sobie tłuszcz lub są tłuszczem. Kolejnymi „zakazanymi” na diecie redukcyjnej pokarmami są produkty słodzone i dosładzane, czyli ciasta, batoniki, czekolada. Tych rzeczy próżno szukać w diecie witariańskiej, ponieważ większość z nich została poddana obróbce termicznej.

Warzywa i owoce w formie surowej mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie podnoszą gwałtownie cukru we krwi. Dodatkowo są mniej kaloryczne, więc można ich zjeść więcej, nie odczuwając głodu.

Czy same warzywa wystarczą nam do zdrowego odżywiania?

Warzywa i owoce posiadają w sobie mnóstwo witamin i minerałów, dlatego są takie zdrowe i dobre dla organizmu. Przy całkowitej rezygnacji z produktów odzwierzęcych trzeba pamiętać jednak o suplementacji witaminy B12, która niestety nie występuje w żadnym z warzyw i owoców. Oprócz tego warto do diety włączyć buraki, zawierającą duże ilości żelaza, potasu i magnezu. Dzięki nim nie będziemy musieli obawiać się o anemię. Dobrze zbilansowana dieta witariańska pozwoli czuć się lekko oraz zgubić kilka, a nawet kilkanaście nadprogramowych kilogramów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne