Strona głównaZdrowieWizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa może wywoływać mieszane uczucia. Kobiety powinny regularnie odwiedzać specjalistę od spraw intymnych, jednak praktycznie dla każdej kobiety wizja takiej wizyty kojarzy się z czymś krępującym. Co należy wiedzieć o wizycie u ginekologa? Kiedy taka wizyta jest rekomendowana? Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciąże? Na te pytania pokrótce odpowiadamy w niniejszym artykule.

Kiedy wizyta u ginekologa jest konieczna?

Należy zacząć od tego, że wizyta u ginekologa to po prostu wizyta u lekarza jak każda inna. Regularne wizyty to podstawa dbania o zdrowie. Kiedy tego typu wizyta powinna być koniecznością? Z pewnością, gdy występują bardzo bolesne i obfite miesiączki lub gdy występują dodatkowe krwawienia pomiędzy miesiączkami. Kolejną częstą przyczyną wizyty są upławy, czyli zmieniona chorobowo wydzielina z dróg rodnych.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Na początku należy się spodziewać wywiadu. Lekarz pyta o miesiączkę (jak często występuje, czy krwawienia są regularne, czy występują jakieś dolegliwości), przebyte choroby, ciąże, stosowaną antykoncepcje oraz inne dolegliwości. Ponadto, na pewno należy się spodziewać pytania o powód wizyty – oczywiście powodem może być po prostu kontrola. Po przeprowadzonym kilkuminutowym wywiadzie lekarz przechodzi do badania na fotelu ginekologicznym. Takie badanie nie jest bolesne, jest przeprowadzane za pomocą wziernika pochwowego.

Często badanie jest połączone z pobraniem wymazu cytologicznego, w celu wykonania badania na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Oczywiście cytologia nie zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych, lecz regularnie wykonywana pozwala na szybkie i skuteczne leczenie.

Jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę?

Wybór ginekologa prowadzącego ciąże to dla przyszłych mam jedna z pierwszych ważnych decyzji podczas ciąży. Jakimi kryteriami się kierować wybierając lekarza prowadzącego ciążę?

Kompetencje
Odpowiadając na pytanie “jak wybrać ginekologa prowadzącego ciążę” oczywiście na pierwszym miejscu należy postawić wysokie kompetencje lekarza. Bardzo ważne jest by lekarz na każdym etapie szczegółowo wyjaśnił przyszłym rodzicom jak przebiega ciąża. Z reguły wystarczą trzy badania USG oraz typowe wizyty kontrolne. Natomiast, gdy pacjentka zgłasza się z objawem np. w postaci bólu brzucha powinna czuć, że jest w dobrych rękach.

Zaufanie
Każdy z nas podchodzi do tematu ciąży z najwyższą starannością, dlatego tak ważny jest wybór lekarza, do którego można mieć pełne zaufanie. Dlatego to właśnie przysłowiowe zaufanie i po prostu dobre samopoczucie naszym zdaniem jest najważniejsze. Ciąża to stresujący czas, dlatego też współpraca z lekarzem powinna być oparta na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu. Ginekolog powinien wyróżniać się zarówno kompetencjami jak i empatią.

Dostępność
Poza kwestiami dotyczącymi zaufania i kompetencji trzeba zwrócić uwagę na tak prozaiczną rzecz jak dostępność. Powinnaś mieć w miarę wygodny dojazd do swojego lekarza. Jeśli np. mieszkasz 100 km od Twojego ulubionego ginekologa to raczej niekoniecznie jest to dobry pomysł na wybór ginekologa prowadzącego ciążę. Dostępność należy również rozumieć jako elastyczność i wygodę podczas umawiania wizyt. Żadna kobieta w ciąży nie powinna spędzać zbyt wiele czasu w kolejkach do lekarza. Poza standardowymi wizytami powinnaś mieć możliwość kontaktu telefonicznego, gdy zauważysz cokolwiek niepokojącego.

Podsumowanie

Wizyta u ginekologa to mało komfortowe przeżycie dla większości pacjentek. Wbrew pozorom spotkanie w gabinecie ginekologicznym niekoniecznie musi być stresujące. Warto podejść do tematu dojrzale i potraktować wizytę u ginekologa tak samo jak wizytę u każdego innego lekarza. Ważny jest wybór specjalisty, który wyróżnia się kompetencjami i wzbudza zaufanie. Ważne jest by podczas wizyty u lekarza, pacjentka czuła się możliwe najbardziej komfortowo i bezpiecznie. Wybierając ginekologa można wyszukać różne gabinety (np. wpisując frazę ginekolog łódź), następnie zadzwonić do wybranych placówek, umówić się na konsultacje i ocenić, który gabinet ginekologiczny najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne