Strona głównaZdrowieJak skuteczne jest odgrzybianie klimatyzacji ozonem?

Jak skuteczne jest odgrzybianie klimatyzacji ozonem?

  System klimatyzacji nie jest systemem bezobsługowym. Często kierowcy nie zdają sobie sprawy z tego, jak poważne są konsekwencje niewłaściwej konserwacji. Wiele osób odczuwając niemiły zapach z kratki klimatyzacji lub bezpośrednio z wnętrza samochodu, nie zdaje sobie sprawy, że doszło do jej zagrzybienia. Jest to spowodowane powstawaniem grzybów, pleśni i bakterii. Nieprzyjemny zapach i szkodliwe mikroorganizmy są wdmuchiwane do wnętrza samochodu przez wentylator, co powoduje dyskomfort podczas podróży. Choroby lub alergie wywołane przez grzyby i bakterie mogą być również niebezpieczne. Dlatego tak ważne i potrzebne jest odgrzybianie klimatyzacji ozonem.

Dlaczego dochodzi do zagrzybienia klimatyzacji w samochodzie?

Działający klimatyzator pobiera ciepło z kabiny pasażerskiej, co prowadzi do różnicy temperatur wewnątrz systemu i powoduje kondensację pary wodnej. Z czasem kurz przylega do mokrej powierzchni, w której mikroorganizmy zaczynają się namnażać. Aktywnie rozprzestrzeniając się przez system wentylacyjny, grzyby i bakterie przedostają się następnie do kabiny przez kanały wentylacyjne.Takie codzienne ataki na ludzki organizm wywołują senność, zmęczenie, reakcje alergiczne i choroby właściciela samochodu i jego pasażerów. Drobnoustroje tworzą kolonie w tapicerce tkaninowej i dywanikach syntetycznych, a niewidoczna dla oka pleśń znajduje się nawet w częściach plastikowych i szwach skórzanego wykończenia.

Ozonowanie jest przyjazną dla środowiska technologią oczyszczania opartą na wykorzystaniu ozonu. Ozon jest specjalną formą tlenu, która zawiera trzy atomy w cząsteczce (zamiast zwykłych dwóch atomów). Ten silny czynnik utleniający jest cząsteczką aktywnego tlenu O2, która pojawia się z powodu podziału cząsteczki tlenu w procesie promieniowania jonizującego, różnego rodzaju wyładowań, promieniowania ultradźwiękowego lub ultrafioletowego. Podczas interakcji z wodą ozon rozkłada go na wodór i zwykły tlen. W ten sam sposób rozkładają się drobnoustroje, które w 99,9% składają się z H2O.

Odgrzybianie klimatyzacji ozonem

Zgodnie z badaniami i zaleceniami producentów klimatyzacji odgrzybianie klimatyzacji samochodu należy przeprowadzać, co najmniej raz w roku podczas konserwacji systemu klimatyzacji. Oprócz chemikaliów ozonowanie jest bardzo skutecznym sposobem dezynfekcji. Jego zaletą jest to, że po  przeprowadzeniu ozonowania nie ma potrzeby stosowania dodatkowych chemikaliów. Ozonator kwarcowy wytwarza ozon o wysokiej zdolności do utleniania grzybów i bakterii.

Ozon to gaz, który przenika nawet w najbardziej niedostępne miejsca w samochodzie i systemie klimatyzacji. Posiada silne właściwości dezynfekujące, nawet silniejsze niż chlor. Grzyby w klimatyzacji oprócz nieprzyjemnych zapachów mogą wywoływać reakcje alergiczne, zapalenie błony śluzowej, katar, kaszel i duszność. Specjaliści od motoryzacji zalecają odgrzybianie klimatyzacji ozonem także poza sezonem, podczas kompleksowej obsługi tego systemu.

Jak należy wykonać odgrzybianie klimatyzacji ozonem?

Po mechanicznym czyszczeniu kabiny można przystąpić do ozonowania. Przed włączeniem ozonatora kwarcowego konieczne jest ustawienie klimatyzatora na maksymalny przepływ powietrza z zamkniętym obiegiem wokół kabiny w minimalnej temperaturze. Samochód jest zamknięty a działający ozonator pozostaje w aucie najczęściej przez 1-2 godziny. Po upływie 30 minut można otworzyć samochód i sprawdzić czy osiągnięty rezultat jest wystarczający.

Podczas odgrzybiania klimatyzacji ozonem, powinien on całkowicie zniszczyć wszystkie drobnoustroje i pleśń w kanałach i na parowniku. Pod koniec procedury nie należy od razu wchodzić do samochodu. Najpierw należy go przewietrzyć, gwarantuje to, że wszystkie zapachy z kabinie zostaną usunięte, co daje wrażenie wsiadania do nowego samochodu.

Obecnie coraz większa liczba kierowców ma świadomość, że klimatyzacja samochodowa wymaga takiej samej konserwacji, jak stacjonarna. Dlatego temat odgrzybiania klimatyzacji budzi zainteresowanie. Wiodące światowe marki chemiczne wytwarzają szeroką gamę produktów do tego złożonego zakresu prac. Jednak bakterie, grzyby, pleśń i roztocza trudno za ich pomocą usunąć. Obecnie bardzo skuteczną bronią w walce z grzybami oraz innymi patogenami stanowi ozonowanie.

Ostatnio społeczeństwo znacznie zwiększyło zainteresowanie zdrowym stylem życia i technologiami, które chronią organizm przed szkodliwym wpływem środowiska. Pod tym względem odgrzybianie klimatyzacji ozonem staje się popularne nie tylko wśród właścicieli samochodów, którzy lubią usuwać zanieczyszczenia ze swojego samochodu, ale także w segmencie masowym entuzjastów motoryzacji. Ozonowanie jest doskonałą alternatywą dla chemicznego czyszczenia systemu klimatyzacji i wnętrza.

Więcej na temat odgrzybiania klimatyzacji na: https://ozonatory-kwarcowe.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne