Strona głównaMedycynaEndoprotezoplastyka – najczęściej zadawane pytania

Endoprotezoplastyka – najczęściej zadawane pytania

Wymiana stawu biodrowego czy kolanowego to niełatwa do podjęcia decyzja, która budzi u pacjentów wiele pytań. Specjaliści ze Szpitala na Klinach w Krakowie rozwiewają wątpliwości związane z endoprotezami.

Jakie są ograniczenia wiekowe do założenia endoprotezy?

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z przeświadczeniem pacjentów, że “są już za starzy” na wymianę stawu. Jest to na szczęście nieprawda – zabieg założenia endoprotezy w Szpitalu na Klinach w Krakowie wykonujemy zarówno u młodych, jak i u starszych osób. Pacjenci, którzy poddali się operacji wymiany stawu, cieszą się odzyskaną sprawnością ruchową oraz powrotem do normalnego życia bez bólu.

W jakich przypadkach zakłada się endoprotezę?

O kwalifikacji do zabiegu endoprotezy decydują doświadczeni ortopedzi. Opierają się oni na wynikach aktualnych, przepisanych badań. Zanim jednak lekarz zakwalifikuje pacjenta do wymiany stawu, zazwyczaj zleca zabiegi fizjoterapeutyczne oraz leczenie zachowawcze. Gdy one nie pomogą, a ból nadal uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie – specjalista kieruje pacjenta na zabieg założenia endoprotezy. Wiele osób, zanim zgłosi się na wizytę lekarską, czeka do ostatniej chwili, aż całkowicie nie będą mogły chodzić. To najczęściej popełniany błąd. Gdy chory odczuwa dyskomfort w stawie kolanowym czy biodrowym, który zakłóca wykonywanie codziennych czynności – nie warto czekać – należy od razu zgłosić się do ortopedy. Im wcześniej wykryte uszkodzenie elementów kostnych, tym lepiej zachowany aparat mięśniowy, a co się z tym wiążę – tym większa szansa na szybki powrót do zdrowia.

Czy operacja boli?

Nie. Zabieg założenia endoprotezy wykonywany jest przy całkowitej narkozie. Poprzedzają go szczegółowe badania oraz konsultacja z anestezjologiem, który oceni stan zdrowia pacjenta.

Czy po operacji będę odczuwał ból?

Założenie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego to dosyć duża ingerencja w ciele pacjenta. Wiąże się z tym także odczuwany przez chorych ból pooperacyjny. Nie należy jednak się tym martwić, ponieważ lekarz po wykonanym zabiegu przepisuje pacjentowi środki przeciwbólowe, które zminimalizują dyskomfort. Warto pamiętać także, że ból związany z wprowadzeniem endoprotezy z upływem czasu minie, a wtedy będzie można wrócić do normalnego funkcjonowania.

Czy będę mógł uprawiać sport?

Wymiana stawu to poważna operacja, po której pacjent powinien odbyć regularną rehabilitację. Po systematycznych ćwiczeniach fizjoterapeutycznych wiele osób wraca do ulubionych aktywności fizycznych jak pływanie, spacerowanie a nawet jazdy na rowerze czy nartach. Wiele z nich  po zabiegu endoprotezoplastyki cieszy się większą sprawnością oraz zakresem ruchów niż przed operacją. Specjaliści ze Szpitala na Klinach w Krakowie radzą, aby uzbroić się w cierpliwość w okresie rekonwalescencji oraz sumiennie wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne. Wszystko to ma na celu szybsze wyzdrowienie pacjenta.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne