Produkty ortopedyczne to sprzęt wykorzystywany do stabilizacji stawów oraz mięśni. Pozwalają na szybszy powrót do pełnej sprawności oraz na korygowanie wad postawy. Wyjaśniamy, do czego służą i które z nich są najczęściej stosowane.

Zastosowanie produktów ortopedycznych

Głównym zadaniem produktów ortopedycznych jest unieruchomienie chorych stawów i stabilizacja ich pozycji. Przykładowo ortezy i stabilizatory stawu kolanowego odciążają kontuzjowaną nogę i pozwalają na jej szybszą regenerację. Orteza kręgosłupa pomaga korygować nieprawidłową pozycję ciała oraz pomaga w walce z osteoporozą. Tego rodzaju stabilizatory można stosować w przypadkach:

  • urazów (skręceniach, zerwaniach ścięgien),
  • problemów neurologicznych,
  • rehabilitacji pozabiegowej,
  • chorób reumatycznych.

Należy pamiętać, że sztywność ortez zależy od zastosowania. Sztywne sprawdzą się w przypadku poważnych urazów, a te najbardziej elastyczne mogą być stosowane profilaktycznie, na przykład przez sportowców.

Często stosowane produkty ortopedyczne

Jednym z najczęściej stosowanych produktów ortopedycznych są temblaki, których zadaniem jest podtrzymywanie zgiętej w łokciu kończyny górnej. Przyjmują kształt trójkątnej chusty lub opaski. W przypadku potrzeby zablokowania kończyny górnej w pozycji wyprostu sprawdzą się ortezy i stabilizatory stawu łokciowego. Jest to produkt pozwalający na regulacje kąta zgięcia i wyprostu w stawie. Ponadto znajduje zastosowanie w przypadku wystąpienia dolegliwości zwanej łokciem tenisisty. Kołnierz ortopedyczny nazywany ortezą szyjną ma na celu stabilizacje górnego odcinka kręgosłupa. Jest stosowany po urazach i kontuzjach, jak również w celu pozbycia się bólu mięśni. Kolejnym częstym problemem, który może wymagać rehabilitacji są urazy stóp. Rozwiązaniem ortopedycznym służącym od ich eliminacji są ortezy i stabilizatory stawu skokowego stopy. Kolejny często stosowanym produktem są pasy brzuszne. Są to produkty użytkowane w okresie pooperacyjnym, które minimalizują ryzyko nawrotu schorzenia.