Osoby w podeszłym wieku, przez wzgląd na swój stan zdrowia często wymagają stałej opieki – zarówno medycznej, jak i zwyczajnej pomocy w codziennych czynnościach. Kwestia ta dotyczy w szczególności ludzi, którzy muszą zmagać się z problemami zdrowotnymi. Często słyszymy o przypadkach, w których osoby starsze zostają pozostawione same sobie, bez należytej opieki. Taka sytuacja z pewnością nie tylko negatywnie wpływa na stan psychiczny człowieka, ale może także prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
Kto może zamieszkać w domu opieki?
Co do zasady trudno wskazać konkretne wymagania, jakie musi spełnić kandydat, zainteresowany ofertą domu opieki. Warto podkreślić, że istnieje wiele różnych placówek – publicznych oraz prywatnych, które cechują się zróżnicowaną ofertą czy kryteriami przyjęcia pensjonariuszy. Zazwyczaj jako główne wskazania, kwalifikujące osobę do zamieszkania w domu opieki wymienia się:
- podeszły wiek,
- choroby lub niepełnosprawności,
- brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.
Warto jednak podkreślić ilość i zróżnicowanie placówek opieki. Wystarczy tylko wyszukać w sieci frazę, taką jak chociażby dom opieki pod Warszawą, by otrzymać całą listę miejsc (zarówno prywatnych, jak i publicznych), w których osoby starsze mogą poszukiwać pomocy. Wśród tak bogatego wyboru z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Czy warto skorzystać z domu opieki?
Dom opieki dla osób starszych to duża wygoda i komfort, ponieważ zamieszkujący w takich placówkach seniorzy objęci są stałą, całodobową opieką. Każdy pensjonariusz posiada własny pokój (zazwyczaj dwuosobowy, jednak istnieją odstępstwa od tej zasady), wyposażony w węzeł sanitarny. To sprawia, że osoby, zamieszkujące w domach opieki mają zapewnioną pełną prywatność.
Ośrodki opiekuńczo-lecznicze często oferują również rozmaite zabiegi, w tym rehabilitację, fizjoterapię czy regularne kontakty z lekarzami. Dobrym przykładem może być zakład, który możemy odnaleźć pod nazwą dom dla osób starszych Grębiszew. W takich miejscach seniorzy mogą liczyć na całodobową opiekę pielęgniarską, dostęp do fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, czy też warsztaty terapii zajęciowej. Jeżeli zastanawiasz się, który dom opieki z rehabilitacją pod Warszawą wybrać, poszukaj opinii na temat poszczególnych placówek, jakie zamieszczane są w sieci. W końcu nikt nie oceni danego zakładu opieki lepiej, niż osoby w nim zamieszkujące, bądź ich bliscy.
Dom opieki to także szansa dla osób samotnych, które w swoim codziennym życiu nie mają szansy na jakiekolwiek interakcje społeczne. Towarzystwo innych pensjonariuszy, którzy charakteryzują się zbliżonym wiekiem, a być może również zainteresowaniami, pozwala na nawiązywanie bliższych kontaktów. Warto bowiem pamiętać, że potrzeby społeczne wywierają znaczący wpływ na stan zdrowia psychicznego. Z tego względu warto dbać o stały kontakt z ludźmi.