Strona głównaZdrowieZespół bezdechu sennego – co należy o nim wiedzieć?

Zespół bezdechu sennego – co należy o nim wiedzieć?

W niniejszym artykule przedstawiamy czym jest bezdech senny – co należy wiedzieć o tej chorobie i jak ją leczyć?

Czym jest bezdech senny?

Zespół bezdechu sennego to niestety dosyć powszechne zjawisko. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 2,5 miliona Polaków. Częściej problemy tego typu dotyczą mężczyzn. Jednak kobiety również są narażone (głównie podczas menopauzy). Bezdech senny to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Precyzyjniej mówiąc bezdechem sennym określamy przerwę w wentylacji płuc, która jest dłuższa niż 10 sekund. Rozróżniamy centralny bezdech oraz obturacyjny bezdech.

Centralny bezdech senny oznacza całkowite zatrzymanie przepływu powietrza, który obejmuje ruch oddechowy brzucha i klatki piersiowej. Z reguły ta przypadłość jest konsekwencją innych chorób (między innymi niewydolność serca lub problemy z układem nerwowym).

Obturacyjny bezdech senny to z kolei przypadłość, która może wynikać z wad budowy twarzoczaszki, otyłości (zbyt duży obwód karku) lub z nadciśnienia, cukrzycy, przerostu języka, nadużywania alkoholu lub menopauzy.

Jak radzić sobie z bezdechem sennym?

Bezdech senny to choroba, którą trzeba potraktować poważnie. Czasami bezdech jest lekceważony, gdyż kojarzy się jedynie z chrapaniem. Niestety to błąd, gdyż problem ten może wpłynąć na zwiększone ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera, zwiększa ryzyko zawału, udaru oraz szeregu innych chorób.

W leczeniu bezdechu stosuje się metodę CPAP, która polega na utrzymywaniu ciśnienia w drogach oddechowych. Za pomocą maski udaje się uzyskać regularny przepływ powietrza, dzięki czemu otwiera się górny odcinek dróg oddechowych. Dzieje się to za pomocą specjalnego aparatu CPAP. Oczywiście rozpoczęcie leczenia wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą.

Poza leczeniem za pomocą aparatu CPAP, rekomendowane jest zadbanie o formę fizyczną, unikanie alkoholu i papierosów oraz leczenie alergii oraz wszelkich towarzyszących chorób górnych dróg oddechowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne