Każdy podatnik może przekazać 1% swojego podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego (OPP). Nigdy nie było to takie proste, jak teraz.
Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę e-PIT, dzięki której osoby prywatne nie muszą od tego roku wypełniać i składać zeznania podatkowego samodzielnie. Po zalogowaniu z użyciem danych podatkowych lub profilu zaufanego, można przejrzeć tam gotowy PIT i w wygodny sposób przekazać 1% na wybrany cel.
Wybór OPP i celu szczegółowego
Informacja o możliwości przekazania 1% podatku na OPP jest widoczna zaraz po zalogowaniu do e-PIT, zaś usługa automatycznie wskazuje organizację, która była wybrana w poprzednim roku. Kwota, która zostanie przekazana obliczana jest na podstawie zeznania.
W przypadku osób składających zeznanie podatkowe pierwszy raz, bądź tych, które nie korzystały wcześniej z tej możliwości, można wygodnie wybrać numer KRS z listy i wskazać cel szczegółowy, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Istnieje możliwość zmiany wybranej organizacji bądź celu szczegółowego; w obu przypadkach należy wybrać opcję „”zmieniam organizację””. Jeśli chcemy dokonać zmiany tylko w celu – edytujemy tą informację pozostawiając numer KRS bez zmian. W przypadku, gdy chcemy zmienić wszystkie dane – wybieramy odpowiedni numer KRS z listy i uzupełniamy cel szczegółowy.
Możemy także zdecydować się na przekazanie informacji do beneficjenta albo podjąć decyzję o pozostaniu anonimowym darczyńcą. Niezależnie od wyboru, pieniądze zostaną przekazane do OPP.
Dlaczego cel szczegółowy jest taki ważny?
Jeśli wspomagamy OPP która wspiera różne zbiórki, warto zweryfikować, co należy wpisać w tą pozycję, żeby przekazać pieniądze na wybrany przez nas cel. Szczególnie istotne jest to w przypadku dużych organizacji, takich jak fundacje charytatywne zajmujące się zbiórkami dla wielu osób. Jeżeli nie wskażemy celu szczegółowego, pieniądze zostaną przekazane i fundacja wykorzysta je na realizację swoich zadań statutowych – nie przepadną, ale niekoniecznie trafią tam, gdzie chcemy.
Informacja ta z reguły umieszczona jest w widocznym miejscu koło numeru KRS na stronach bądź ulotkach dotyczących konkretnego celu.
Jak zatwierdzić wybór i sprawdzić dane?
Po uzupełnieniu niezbędnych danych, jeśli przejrzeliśmy wypełniony przez usługę e-PIT formularz i nie mamy do niego zastrzeżeń, możemy zaakceptować i wysłać zeznanie. Oznacza to jednocześnie potwierdzenie wyboru OPP której przekazujemy 1%.
W tym momencie istnieje możliwość pobrania gotowego, wypełnionego formularza PIT jaki został złożony. Można na nim zweryfikować poprawność wprowadzonych danych:
W części J formularza PIT-37:
– pozycja 123 – numer KRS wybranej organizacji
– pozycja 124 – obliczona wartość 1% z kwoty należnego podatku po zaokrągleniu w dół do pełnych dziesiątek groszy (Przykład: Należny podatek podany w pozycji 113 wynosi 4563 zł, więc 1% z tej kwoty wynosi 45,63 zaś kwota po zaokrągleniu to 45 zł 60 gr).
W części K:
– pozycja 125 – cel szczegółowy.
– pozycja 126 – zgoda na przekazanie beneficjentowi informacji o tym, kto przekazał środki
– pozycja 127 – dodatkowe informacje ułatwiające kontakt z podatnikiem (np. adres e-mail, telefon)
Dzięki usłudze e-PIT przekazywanie 1% podatku jest prostsze niż kiedykolwiek. Korzystając z tej możliwości pamiętajmy o dokładnym zweryfikowaniu celu szczegółowego, jeżeli zależy nam na wsparciu konkretnej osoby. Jeżeli popełnimy błąd, można złożyć korektę zeznania – w uzasadnieniu podając powód, jeśli uznamy to za słuszne.