Strona głównaZdrowieWszywka alkoholowa sposobem na walkę z alkoholizmem

Wszywka alkoholowa sposobem na walkę z alkoholizmem

Alkoholizm to niezwykle okrutna choroba o ogromnym znaczeniu społecznym, która dotyka nie tylko osobę uzależnioną ale także mocno wpływa na życie pozostałych członków rodziny. Szacuje się że blisko 800 tysięcy Polaków ma problem z alkoholem. Problem ten dotyczy nie tylko osób z tak zwanych nizin społecznych, ale również wysoko postawionych prominentów. Alkoholizm zaczyna się w mózgu, w którym zachodzi szereg procesów odpowiedzialnych za wszelkie uzależnienia.

Alkoholizm

Jest to także niezwykle podstępna choroba, która zaczyna się od niewinnej lampki wina lub piwa, przechodząc z czasem w znacznie większe ilości alkoholu potrzebne do “normalnego” funkcjonowania na co dzień, siejąc w życiu i organizmie ogromny zamęt i spustoszenie, a w konsekwencji prowadząc do destrukcji. Toksykologia traktuje alkohol jako truciznę, która prowadzi do zaburzenia pracy najważniejszych układów w organizmie – od układu pokarmowego, przez układ krążenia, układ immunologiczny po układ nerwowy. Nie bez znaczenia jest także aspekt społeczny. Alkoholizm wpływa destrukcyjnie na prawidłowe funkcjonowanie rodziny, gdzie często pojawia się przemoc fizyczna i psychiczna. Prowadzi także do utraty pracy, a nawet do wstąpienia na drogę przestępczości.

Walka z uzależnieniem od alkoholu

Jednym z najtrudniejszych zadań w przypadku alkoholizmu jest przekonanie i zmotywowanie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia, a tylko silna wola i konsekwencja pozwolą uwolnić się od nałogu. Należy jednak podkreślić jedną rzecz – alkoholizm jest chorobą przewlekłą, co znaczy, że nie można się z niej całkowicie wyleczyć. Alkoholikiem zostaje się na całe życie, nawet kiedy odstawia się alkohol na dobre i żyje się w trzeźwości do końca życia. Ryzyko powrotu do nałogu jest niezwykle duże, i uzależnione przede wszystkim od silnej woli osoby uzależnionej.

Walka z alkoholizmem jest niezwykle trudna, co wynika przede wszystkim z faktu wyparcia przez osobę uzależnioną “problemu”. Spustoszenie, jakie alkohol dokonuje w organizmie człowieka sprawia,że traci on całkowicie kontrolę nad swoim życiem. Wychodzenie z uzależnienia jest długim i złożonym procesem trwającym od 18 do 24 miesięcy. Z chorobą tą można walczyć na dwa sposoby – przy pomocy psychoterapii (indywidualnej i grupowej) i przy pomocy środków farmakologicznych (za pomocą Disulfiramu WZF – tzw. wszywką alkoholową).

Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa [sprawdź wszywka szczecin], powszechnie znana jako Esperal (choć obecnie obowiązująca nazwa to Disulfiram WZF) to środek zawierający disulfiram, substancję czynną która blokuje dehydrogenazę aldehydową – enzym odpowiedzialny za rozkład alkoholu w wątrobie. Innymi słowy, po wypiciu alkoholu, disulfiram hamuje dehydrogenazę aldehydową, co skutkuje nagromadzeniem się w tkankach aldehydu octowego – swoistej trucizny, która wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości o charakterze ciężkiego zatrucia. Jedynie całkowita abstynencja pozwala ich uniknąć. Niespełna 10 minut wystarczy aby pojawiły się:

  • nudności i wymioty
  • duszności
  • ból i zawroty głowy
  • tachykardia czyli przyspieszone bicie serca
  • skoki ciśnienia
  • nadmierne pocenie się
  • swędzenie skóry
  • zaczerwienienie twarzy
  • poczucie lęku i niepokoju, w tym obawa przed śmiercią

W skrajnych przypadkach może dojść do napadu drgawek a nawet zawału serca. Powyższe dolegliwości mogą trwać 4-10 godzin.

Wszywka alkoholowa ma postać tabletki, którą lekarz umieszcza pod skórą, najczęściej na pośladku. Substancja w niej zawarta uwalnia się powoli, przedostając się do krwiobiegu, działając od 8 (wg producenta) do nawet 12 miesięcy (opinia pacjentów i lekarzy). Zabieg implementacji esperalu trwa około 30 minut z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Co ważne, przed samym zabiegiem należy zachować wstrzemięźliwość alkoholową przez co najmniej 12 godzin, choć lekarze zalecają minimum 24 godzinną abstynencję.

Jak działa wszywka alkoholowa

Esperal (fr. esperance – nadzieja) nie jest remedium na chorobę alkoholową. Jest częścią tak zwanej terapii awersyjnej, mającej za zadanie wywoływać uczucie wstrętu do danej substancji, w tym przypadku do alkoholu.Wspomniane wyżej dolegliwości występujące po wypiciu alkoholu mają skutecznie odstraszać osobę uzależnioną od sięgnięcia po “kolejny kieliszek”. Ta niejako wymuszona abstynencja pozwala choremu zrozumieć, że życie bez alkoholu jest możliwe i umożliwić mu podjęcie świadomej decyzji dotyczącej walki z nałogiem. Dlatego niezwykle ważne jest jednoczesne wdrożenie psychoterapii. Pomoc specjalistów połączona z implantacją disulfiramu i silną motywacją osoby uzależnionej dają ogromne szanse na wyjście z nałogu.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne