Strona głównaMedycynaInfekcje układu moczowego

Infekcje układu moczowego

Boli, piecze, ciągle chce się siku – to podstawowe objawy zakażenia układu moczowego (ZUM). Ta przypadłość dotyka szczególnie często kobiet – niestety, sprzyja temu budowa anatomiczna, która ułatwia zakażenia bakteriami E.coli (Escherichia coli) z odbytu. Do zakażenia dochodzi podczas nieprawidłowego mycia, podczas wizyty w toalecie, podczas wizyty na basenie. Bakterie, trafiając na sprzyjające warunki i np. osłabienie organizmu, namnażają się i  wywołują stan zapalny.

Objawy ZUM

Powiedzieć, że jego objawy są nieprzyjemne, to powiedzieć stanowczo za mało. Ból, który towarzyszy ZUM jest często trudny do wytrzymania. W miarę postępowania infekcji pojawić się może krwiomocz, który świadczy o dużym zaawansowaniu choroby. Do tego pojawia się parcie na pęcherz przy jednoczesnej małej ilości moczu. Razem daje to stan, z którego każdy chory pragnie się wyrwać jak najszybciej.

Leczenie ZUM

Infekcje dróg moczowych są tyleż nieprzyjemne, co i groźne. Komplikacje po tej chorobie sięgają niewydolności nerek. Zalecana jest farmakoterapia, która pomoże pozbyć się bakterii (antybiotyki, leki przeciwzapalne). Bardzo ważne jest picie bardzo dużej ilości płynów ale jeszcze ważniejsze jest prawidłowe zastosowanie leków. Po zastosowaniu leków objawy zwykle szybko ustępują, ale nie wolno wtedy przerywać przyjmowania tabletek. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub zaleceniami farmaceuty (lub zgodnie z informacjami na ulotce przylekowej), kilka dni po ustąpieniu objawów. To ważne ze względu na nabywanie przez bakterie oporności na dany lek.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne